69° F Sunday, May 28, 2017

topstorydistricttrack

Topping the field on nearly all levels, the Westlake track & field team won the District 15-5A championship in varsity, junior varsity and freshmen on the girls side, while the boys won the varsity and freshmen titles April 11.

The Chaparrals will send 37 athletes to the area meet April 18 at Burger Stadium.

The top four athletes in each varsity competition advanced on to the area meet, whereas the JV and freshmen seasons are done for the year.

The top finishing Westlake athletes on all levels were:

BOYS VARSITY

3200 Meter Run

1st Place Ben Jepson 9:54.85

4th Place Michael Shumaker 10:5.59

4×100 Meter Relay

4th Place Connor Naddef, Ben Zook, John Dodd, Keith Carter 43.6

110 Hurdles

2nd Place Robert Dutton 15.21

100 Meter Dash

4th Place Ben Zook 11.39

4×200 Meter Relay

3rd Place Connor Naddef, Mitchell Myers, Evan Vinson, Keith Carter 1:37

400 Meter Dash

1st Place Tyler Boykin 50.73

300 Meter Hurdles

2nd Place Robert Dutton 40.08

200 Meter Dash

4th Place Mitchell Myers 22.52

4×400 Meter Relay

4th Place Tyler Boykin, Evan Vinson, Robert Dutton, Mitchell Myers 3:30.02

Discus

4th Place Calvin Anderson 126-11

High Jump

2nd Place Kaden Burlison 6-2

3rd Place Tyler Boykin 6-0

Long Jump

1st Place Rhodes Legg 22-2 ¾

4th Place Jed Lee 21-1 ¾

Pole Vault

2nd Place Tommy Lampman 13-0

Shot Put

3rd Place Hudson Hall 45-1.25

4th Place Charlie Boyce 44-10.25

GIRLS VARSITY

800 Meter Run

2nd Place Remi Guyett 2:23.86

4th Place Hannah Campbell 2:26.67

1600 Meter Run

1st Place Jessica Ellis 5:18.47

2nd Place Remi Guyett 5:28.43

4×100 Meter Relay

4th Place Bailey Holle, Brooke Holle, Grace Weghorst, Lauren Turner 50.12

100 Hurdles

1st Place Sydne Fowler 15.11

3rd Place Carly Grandcolas 15.48

4th Place Victoria Somerville 16.58

100 Meter Dash

2nd Place Grace Weghorst 12.67

4×200 Meter Relay

3rd Place Kamri Ball, Bailey Holle, Brooke Holle, Amelia Hood 1:48.21

400 Meter Dash

4th Place Kamri Ball 1:00.24

300 Meter Hurdles

1st Place Sydne Fowler 44.08

3rd Place Kenna Stanley 47.77

4th Place Suzanne Lightesy 48.42

200 Meter Dash

4th Place Carly Grandcolas 26.14

4×400 Meter Relay

4th Place Kamri Ball, Amelia Hood, Sydne Fowler, Carly Grandcolas 4:05.58

Discus

2nd Place Shelby Westbrook 94-01

High Jump

3rd Place Corinne Grandcolas 5-0

4th Place Aubrey Hinners 5-0

Long Jump

1st Place Carly Grandcolas 18-01 ¾

2nd Place Corinne Grandcolas 17-03

4th Place Brooke Holle 16-01 ¾

Pole Vault

1st Place Nicole Summersett 12-0

4th Place Anne Lampman 9-0

Comments

  1. Track Fan says:

    I hope the sports editor takes time to write an actual article, instead of just copying and pasting meet results. This is lazy and doesn’t show the proper respect that these hard working athletes deserve.

Leave a Reply